Skip to content

323 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block97
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
59%
Improvement Value:$63,300
41%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,006+2.0%
2024$11,766-1.7%
2023$11,972+0.7%
2022$11,888+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5513, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1914