Skip to content

309 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block97
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
47%
Improvement Value:$68,000
53%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+2.0%
2024$9,628-1.7%
2023$9,796+0.7%
2022$9,727+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914