Skip to content

5407 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 10, 1997

Property Information

Block113
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$70,700
59%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+2.0%
2024$9,121-1.7%
2023$9,281+0.7%
2022$9,215+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5201, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1919