Skip to content

37 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block19
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$71,100
49%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,266+2.0%
2024$11,041-1.7%
2023$11,234+0.7%
2022$11,155+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7203, Page 1927

Property Built

Built

Year Built: 1914