Skip to content

5105 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1939

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block98
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,100
59%
Improvement Value:$52,900
41%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,654+4.1%
2024$10,236+3.2%
2023$9,919+0.7%
2022$9,849+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8814, Page 332

Property Sale

Sale
$200,100

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 8717, Page 497NU CodeGovernment (15)Recorded2/24/2010

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5891, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1939