Skip to content

6219 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block153
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$112,700
69%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,437+9.3%
2024$12,295-1.7%
2023$12,510+0.7%
2022$12,422+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967