Skip to content

255 Asbury-West PortalAsbury, NJ 08802

Built 1970

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
May 18, 1992

Property Information

Block32
Lot14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,550
Acreage1.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
34%
Improvement Value:$288,000
66%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245+3.9%
2024$7,934+3.8%
2023$7,643+0.9%
2022$7,577+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,500

To:

Sq Ft1,550DeedBook 1072, Page 1085

Property Sale

Sale
$189,500
DeedBook 990, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1970