Skip to content

1028 River AveFlemington, NJ 08822

Built 1955

Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block74
Lot13
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
48%
Improvement Value:$128,300
52%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406+0.9%
2024$6,352+6.2%
2023$5,980-2.5%
2022$6,137+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955