Skip to content

27 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block103
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,480
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
29%
Improvement Value:$140,400
71%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+6.4%
2024$7,268+5.4%
2023$6,899+1.4%
2022$6,800+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952