Skip to content

33 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block103
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,464
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
31%
Improvement Value:$126,200
69%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+6.4%
2024$6,751+5.4%
2023$6,407+1.4%
2022$6,316+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3425, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950