Skip to content

2807 Madison AveTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block88
Lot513
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage756
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
37%
Improvement Value:$77,100
63%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,810+6.4%
2024$4,521+5.4%
2023$4,292+1.4%
2022$4,230+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,500

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 6330, Page 1777Recorded6/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4530, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1940