Skip to content

77 Hillman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Date
Mar 7, 1991

Property Information

Block125
Lot617
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage727
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,500
60%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,936+6.4%
2024$4,640+5.4%
2023$4,404+1.4%
2022$4,341+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940