Skip to content

41 Pennwood DrTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block118.03
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage746
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
44%
Improvement Value:$65,200
56%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,609+6.4%
2024$4,333+5.4%
2023$4,113+1.4%
2022$4,054+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 6073, Page 406

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5636, Page 128

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5527, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1950