Skip to content

8 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Date
Nov 18, 1971

Property Information

Block120
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
24%
Improvement Value:$145,200
76%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+6.4%
2024$7,021+5.4%
2023$6,664+1.4%
2022$6,569+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1896, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1940