Skip to content

12 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940
Other Exempt

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block120
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,163
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
27%
Improvement Value:$118,200
73%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$5,427+1.1%
2014$5,367-3.3%
2013$5,550+7.0%
2012$5,186+7.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 4643, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4243, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940