Skip to content

16 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1942

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block120
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,410
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
27%
Improvement Value:$123,900
73%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+6.4%
2024$6,233+5.4%
2023$5,916+1.4%
2022$5,832+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,410DeedBook 6437, Page 325Recorded4/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3571, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1942