Skip to content

2 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block120
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,710
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
25%
Improvement Value:$128,900
75%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+6.4%
2024$6,337+5.4%
2023$6,014+1.4%
2022$5,929+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2149, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1940