Skip to content

14 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1986

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jan 5, 1987

Property Information

Block120
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,471
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
24%
Improvement Value:$142,000
76%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,093+6.6%
2024$6,652+5.6%
2023$6,301+1.5%
2022$6,208+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986