Skip to content

1 Ewington Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block120
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,736
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
25%
Improvement Value:$137,300
75%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+6.4%
2024$6,729+5.4%
2023$6,386+1.4%
2022$6,295+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940