Skip to content

101 Hawthorne Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block138
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,334
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
32%
Improvement Value:$109,700
68%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324+6.4%
2024$5,945+5.4%
2023$5,642+1.4%
2022$5,562+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4226, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1938