Skip to content

1561 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block13
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description1 SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$752,300
15%
Improvement Value:$4,269,300
85%
Total Assessment$5,021,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$197,500+63.0%
2024$121,188+5.4%
2023$115,025+1.4%
2022$113,386+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,300,000

From:

To:

DeedBook 6330, Page 1389Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook NaN, Page NaN