Skip to content

79 Oregon Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block156
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,724
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,500
28%
Improvement Value:$139,700
72%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+6.4%
2024$7,143+5.4%
2023$6,779+1.4%
2022$6,683+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft1,724DeedBook 6586, Page 1875Recorded4/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 1966