Skip to content

137 Browning Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block172
Lot145
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,364
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
24%
Improvement Value:$186,300
76%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+6.4%
2024$9,061+5.4%
2023$8,601+1.4%
2022$8,478+36.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,364DeedBook 6401, Page 747Recorded4/3/2020

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3365, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1960