Skip to content

46 Saint Paul AveTrenton, NJ 08638

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2003

Property Information

Block172
Lot394
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,509
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
31%
Improvement Value:$119,100
69%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+6.4%
2024$6,363+5.4%
2023$6,039+1.4%
2022$5,953+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970