Skip to content

70 Saint Paul Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1970

Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block172
Lot404
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,508
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
34%
Improvement Value:$110,800
66%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+6.4%
2024$6,174+5.4%
2023$5,860+1.4%
2022$5,777+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970