Skip to content

180 Upland AveTrenton, NJ 08638

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 1998

Property Information

Block180
Lot250
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,972
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
25%
Improvement Value:$160,100
75%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432+6.4%
2024$7,926+5.4%
2023$7,523+1.4%
2022$7,416+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924