Skip to content

181 Claflin Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block180
Lot266
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,195
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
25%
Improvement Value:$162,400
75%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+6.4%
2024$7,989+5.4%
2023$7,583+1.4%
2022$7,475+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995