Skip to content

27 Stuart Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block220
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,156
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
33%
Improvement Value:$159,800
67%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+6.4%
2024$8,828+5.4%
2023$8,379+1.4%
2022$8,260+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 2559, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1950