Skip to content

2080 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block221
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,070
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
24%
Improvement Value:$214,100
76%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,095+13.9%
2024$9,738+5.4%
2023$9,243+1.4%
2022$9,111+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6550, Page 1645

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940