Skip to content

525 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block221
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB 1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,200
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
29%
Improvement Value:$178,000
71%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+6.4%
2024$9,224+5.4%
2023$8,755+1.4%
2022$8,630+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 6414, Page 850Recorded9/17/2020

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 3696, Page 172

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960