Skip to content

515 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block221
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,072
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
27%
Improvement Value:$186,100
73%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,974+6.4%
2024$9,376+17.6%
2023$7,972+1.4%
2022$7,859+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 6416, Page 429Recorded10/1/2020

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1937