Skip to content

517 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block221
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,080
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
37%
Improvement Value:$116,200
63%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,975+6.6%
2024$6,541+5.6%
2023$6,196+1.5%
2022$6,104+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,080DeedBook 6604, Page 1865Recorded10/18/2025

Property Sale

Sale
$107,160
DeedBook 2843, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1940