Skip to content

32 Stuart Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block222
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,200
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
40%
Improvement Value:$113,300
60%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,477+8.5%
2024$6,891+5.4%
2023$6,541+1.4%
2022$6,448+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6294, Page 1871Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5468, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1948