Skip to content

10 Glenmore AveTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block225
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
33%
Improvement Value:$157,000
67%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+6.6%
2024$8,360+5.5%
2023$7,922+1.5%
2022$7,806+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962