Skip to content

14 Fran Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block225
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,481
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
26%
Improvement Value:$247,900
74%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+6.4%
2024$12,374+12.8%
2023$10,969+1.4%
2022$10,813+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 2613, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1992