Skip to content

18 Fran AveTrenton, NJ 08638

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2001

Property Information

Block225
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
25%
Improvement Value:$290,600
75%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,236+6.4%
2024$14,322+11.5%
2023$12,850+1.4%
2022$12,667+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$256,950
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1990