Skip to content

14 Steinway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block259
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,518
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
27%
Improvement Value:$134,100
73%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,221+6.4%
2024$6,788+5.4%
2023$6,443+19.6%
2022$5,386+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5173, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1950