Skip to content

32 Steinway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block259
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
27%
Improvement Value:$131,800
73%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+6.4%
2024$6,703+5.4%
2023$6,362+1.4%
2022$6,271+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,440DeedBook 6517, Page 1816Recorded3/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950