Skip to content

14 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block265
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$120,800
72%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,600+6.4%
2024$6,204+5.4%
2023$5,888+1.4%
2022$5,804+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6558, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1940