Skip to content

2 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block265
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,836
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
28%
Improvement Value:$136,300
72%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+8.4%
2024$6,876+3.4%
2023$6,650+1.4%
2022$6,555+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,836DeedBook 6498, Page 1650Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,836DeedBook 6396, Page 747Recorded2/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930