Skip to content

1016 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block265
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
19%
Improvement Value:$186,300
81%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+9.0%
2024$8,263+2.8%
2023$8,036+53.9%
2022$5,220+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,275DeedBook 6463, Page 1761Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$104,388
Sq Ft1,275DeedBook 6392, Page 1293Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2831, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1940