Skip to content

173 Clover Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block60
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage936
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
35%
Improvement Value:$77,300
65%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+6.4%
2024$4,399+5.4%
2023$4,176+1.4%
2022$4,116+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
Sq Ft936DeedBook 6460, Page 989Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6197, Page 877Recorded7/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 4836, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1955