Skip to content

36 Thurston AveTrenton, NJ 08618

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block275
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,611
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,800
21%
Improvement Value:$209,200
79%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+6.4%
2024$9,760+5.4%
2023$9,264+1.4%
2022$9,132+45.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,611DeedBook 6598, Page 1131Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,611DeedBook 6427, Page 461Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,611DeedBook 6406, Page 1406Recorded6/23/2020

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955