Skip to content

34 Chelmsford Ct

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block506
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
36%
Improvement Value:$125,700
64%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+6.4%
2024$7,272+5.4%
2023$6,902+1.4%
2022$6,804+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,602DeedBook 6598, Page 574Recorded7/21/2025

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,602DeedBook 6374, Page 1444Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4106, Page 210

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960