Skip to content

12 Thurston AveTrenton, NJ 08618

Built 1935

Last Sale Price
$122,900
Last Sale Date
Aug 2, 1988

Property Information

Block275
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,745
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
31%
Improvement Value:$116,300
69%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+6.4%
2024$6,252+5.4%
2023$5,934+1.4%
2022$5,849+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935