Skip to content

506 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block292
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,706
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
29%
Improvement Value:$149,700
71%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+6.4%
2024$7,823+5.4%
2023$7,425+1.4%
2022$7,319+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6164, Page 1932

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 5295, Page 13

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 3188, Page 161

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928