Skip to content

305 Greenville Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 30, 1995

Property Information

Block81
Lot144
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
32%
Improvement Value:$93,900
68%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+6.4%
2024$5,106+5.4%
2023$4,846+1.4%
2022$4,777+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2934, Page 346

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955