Skip to content

207 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block289
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,843
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
29%
Improvement Value:$158,400
71%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,794+6.4%
2024$8,266+5.4%
2023$7,846+1.4%
2022$7,734+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,843DeedBook 6521, Page 936Recorded4/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940