Skip to content

219 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$135,900
Last Sale Date
Jun 2, 1995

Property Information

Block289
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
31%
Improvement Value:$147,700
69%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,373+6.4%
2024$7,871+5.4%
2023$7,471+1.4%
2022$7,364+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 2942, Page 278

Property Sale

Sale
$70,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930