Skip to content

558 Cleardale Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block289
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,788
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
32%
Improvement Value:$136,100
68%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+6.4%
2024$7,398+5.4%
2023$7,022+1.4%
2022$6,921+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,788DeedBook 6579, Page 448Recorded1/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1938